Monday, March 19, 2018

The 2018 Empire Nominations & Winners


Not to be out done by Hollywood, Empire had its own award show with the big winner of the night being 'Star Wars: The Last Jedi,' taking home honours for Best Film, Best Director, Best Actress, Best Costume Design and Best Visual Effects.  Full list of winners are below:

EMPIRE ‘LEGEND OF OUR LIFETIME’ AWARD, PRESENTED BY RAKUTEN TV

· Honouree: Steven Spielberg

EMPIRE ICON PRESENTED BY BMW

· Honouree: Mark Hamill

EMPIRE INSPIRATION AWARD

· Honouree: Amma Asante

EMPIRE VISIONARY AWARD

· Honouree: Edgar Wright

BEST FILM, PRESENTED BY SKY CINEMA
Winner: Star Wars: The Last Jedi
Get Out
Call Me By Your Name
Thor: Ragnarok
Wonder Woman

BEST DIRECTOR, PRESENTED BY VUE ENTERTAINMENT
Winner: Rian Johnson – Star Wars: The Last Jedi

Edgar Wright – Baby Driver
Jordan Peele – Get Out
Patty Jenkins – Wonder Woman
Taika Waititi – Thor: Ragnarok

BEST MALE NEWCOMER
Winner: Josh O’Connor — God’s Own Country

Fionn Whitehead – Dunkirk
Ansel Elgort – Baby Driver
Daniel Kaluuya – Get Out
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name

BEST FEMALE NEWCOMER: THE HILTON PARK LANE
Winner: Dafne Keen – Logan

Emily Beecham – Daphne
Florence Pugh – Lady Macbeth
Tessa Thompson – Thor: Ragnarok
Kelly Marie Tran – Star Wars: The Last Jedi

BEST ACTRESS, PRESENTED BY RAKUTEN TV
Winner: Daisy Ridley – Star Wars: The Last Jedi

Gal Gadot – Wonder Woman
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Tiffany Haddish – Girls Trip
Emma Watson – Beauty And The Beast

BEST ACTOR, PRESENTED BY RAKUTEN TV
Winner: Hugh Jackman – Logan

John Boyega – Star Wars: The Last Jedi
Andy Serkis — War For The Planet Of The Apes
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Gary Oldman – Darkest Hour

BEST SCREENPLAY
Winner: Get Out

God’s Own Country
Call Me By Your Name
The Death Of Stalin
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST SCI-FI/FANTASY, PRESENTED BY THREE
Winner: Wonder Woman

Logan
Star Wars: The Last Jedi
Thor: Ragnarok
Blade Runner 2049

BEST BRITISH FILM, PRESENTED BY THE HOLLYWOOD REPORTER
Winner: God’s Own Country

The Death Of Stalin
Dunkirk
The Darkest Hour
Paddington 2

BEST HORROR
Winner: Get Out

Mother!
The Autopsy Of Jane Doe
It
Split

BEST DOCUMENTARY
Winner: I Am Not Your Negro

I Called Him Morgan
City Of Ghosts
An Inconvenient Sequel
Jim & Andy: The Great Beyond

BEST COMEDY, PRESENTED BY MONKEY SHOULDER
Winner: The Death Of Stalin

Toni Erdmann
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip

BEST THRILLER, PRESENTED BY ABSOLUTE RADIO
Winner: Kingsman: The Golden Circle

Baby Driver
John Wick: Chapter 2
The Handmaiden
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ANIMATED FILM
Winner: Coco

The Lego Batman Movie
My Life As A Courgette
The Red Turtle
Captain Underpants: The First Epic Movie

BEST SOUNDTRACK
Winner: Baby Drive
r
Guardians Of The Galaxy Vol. 2
Logan Lucky
Beauty And The Beast
Call Me By Your Name

BEST COSTUME DESIGN
Winner: Star Wars: The Last Jedi

The Greatest Showman
The Death Of Stalin
Guardians Of The Galaxy Vol. 2
Thor: Ragnarok

BEST PRODUCTION DESIGN
Baby Driver

Dunkirk
Guardians Of The Galaxy Vol. 2
Thor: Ragnarok
Star Wars: The Last Jedi

BEST VISUAL EFFECTS, PRESENTED BY VUE ENTERTAINMENT
Guardians Of The Galaxy Vol. 2

War For The Planet Of The Apes
Thor: Ragnarok
Star Wars: The Last Jedi
Ghost In The Shell

BEST MAKE-UP AND HAIRSTYLING
Winner: Beauty And The Beast

Murder On The Orient Express
The Greatest Showman
Thor: Ragnarok
Ghost In The Shell

BEST TV SERIES, PRESENTED BY THREE
Winner: The Crown

The Handmaid’s Tale
Big Little Lies
Twin Peaks: A Limited Event Series
Stranger Things 2

BEST ACTRESS IN A TV SERIES
Winner: Nicole Kidman (Big Little Lies)

Claire Foy (The Crown)
Reese Witherspoon (Big Little Lies)
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
Millie Bobby Brown (Stranger Things 2)

BEST ACTOR IN A TV SERIES
Winner: Jason Isaacs (Star Trek: Discovery)

Alexander Skarsgård (Big Little Lies)
Kyle MacLachlan (Twin Peaks: A Limited Event Series)
Matt Smith (The Crown)
Dan Stevens (Legion)

No comments: