Sunday, February 18, 2018

BAFTA 2018 Awards


The winners have been announced for the BAFTA 2018 Awards, the full rundown is below:

Best film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water

Outstanding British film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Darkest Hour
The Death Of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2

Outstanding debut by a British writer, director or producer

I Am Not A Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (Producer) 
The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers)
Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director)
Kingdom Of Us – Lucy Cohen (director)
Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Best film not in the English language

The Handmaiden
Elle
First They Killed My Father
Loveless
The Salesman

Best documentary

I Am Not Your Negro
City Of Ghosts
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best animated film

Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette

Best director

Guillermo Del Toro, The Shape Of Water

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original screenplay

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water

Best adapted screenplay

Call Me By Your Name
The Death Of Stalin
Film Stars Don’t Die In Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Best actress

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Annette Bening, Film Stars Don’t Die In Liverpool
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape Of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Best actor

Gary Oldman, Darkest Hour
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Best supporting actress

Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape Of Water

Best supporting actor

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money In The World
Hugh Grant, Paddington 2
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original music

The Shape Of Water
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread

Best cinematography

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best production design

The Shape Of Water
Beauty And The Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

Best costume design

Phantom Thread
Beauty And The Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape Of Water

Best make up & hair

Darkest Hour
Blade Runner 2049
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best sound

Dunkirk
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best special visual effects

Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet Of The Apes

Best British short animation

Poles Apart
Have Heart
Mamoon

Best British short film

Cowboy Dave
Aamir
A Drowning Man
Work
Wren Boys

EE Rising Star award (voted for by the public)

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

No comments: