Tuesday, January 23, 2018

The Oscar 2018 Nominations

The nominations for the Oscars 2018 are now below! The 2018 Oscar winners will be revealed on Sunday, March 4 in a ceremony hosted by Jimmy Kimmel.

Best Picture

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best Director

Christopher Nolan - Dunkirk
Jordan Peele - Get Out
Greta Gerwig - Lady Bird
Paul Thomas Anderson - Phantom Thread
Guillermo del Toro - The Shape of Water


Best Actor in a Leading Role

Timothée Chalamet - Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
Daniel Kaluuya - Get Out
Gary Oldman - Darkest Hour
Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq.


Best Actress in a Leading Role

Sally Hawkins - The Shape of Water
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird
Meryl Streep - The Post


Best Supporting Actor

Willem Dafoe - The Florida Project
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins - The Shape of Water
Christopher Plummer - All the Money in the World
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best Supporting Actress

Mary J. Blige - Mudbound
Allison Janney - I, Tonya
Leslie Manville - Phantom Thread
Laurie Metcalf - Lady Bird
Octavia Spencer - The Shape of Water


Best Original Screenplay

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best Adapted Screenplay

Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly's Game
Mudbound


Best Film Editing

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman (Chile)
On Body and Soul (Hungary)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
The Square (Sweden)


Best Animated Feature

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent


Best Cinematography

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water


Best Production Design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water


Best Visual Effects

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes


Best Make-Up and Hairstyling

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder


Best Sound Mixing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi


Best Sound Editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi


Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul


Best Original Score

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


Best Original Song

'Remember Me' - Coco
'Mystery of Love' - Call Me By Your Name
'This Is Me' - The Greatest Showman
'Mighty River' - Mudbound
'Stand Up For Something' - Marshall


Best Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island


Best Documentary Short

Edith & Eddie
Heaven is a Traffic Jam
Heroin(e)
Knifeskills
Traffic Stop


Best Live-Action Short

DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us


Best Animated Short

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

No comments: